Aloans DreamCatchers, Kids School in Ranchi


School  Name Logo

Notice


PRIZE LIST OF ANNUAL COMPETITION 2017

Dec, 30 2017

ALOANS  DREAMCATCHERS

    AISHWARYA ENCLAVE, TIWARI TANK ROAD MAIN ROAD, RANCHI-834001

    Dream it. Do it!            CONTACT NO: 8294996186, E-mail: aloansdreamcatchers@gmail.com

 

                                                                    PRIZE LIST OF ANNUAL COMPETITION                       

BEST STUDENT OF THE YEAR-SUHAIM SAJID (STD-V)

CLASS-P.NUR

 

COMPETITION

GROUP

1st

2nd

       3rd

WRITING

     A

     B

     C

     D

AMBER TAHFIM

IRAM IQBAL

ZAIGAM MOJIB

MAHSANUL HAQUE       

FARHAN RAHMAN

KHEZAR RAHMAN

EVAN MANZAR

MD. ARHAMNAYEEM

AFIFA

ALISHA AFROZ

MD. SAAD SAJID

WARDA ARIF

COLOURING

     A

     B

     C

     D

AMBER TAHFEEM

ARIBA ANWER

ZAIGAM MOJIB

MD.ARHAM NAYEEM

AFIFA

IRAM IQBAL

MD.SAAD

WARDA ARIF

NAJIB AHMAD

HUMAIRA SHOAIB

SHAILA SHAFQUAT

MD.ZAFAR ZAHID

POEM

     A

     B

     C

     D

AFIFA

IFZA NAAZ MALLICK

SALMA JANNAT

MOHAMMAD ALI

AMANULLAH SIDDIQUI

IRAM IQBAL

RIDA JAMIL

MOBBASHIRAH HAMD

ANABIA AAMIR

KHEZAR RAHMAN

TAZKIAH ISMAIL

MD.AABID MUSTAFA

CARRY BAG AND BOTTLE

    A

    B

    C

    D

AAMIR ALI

ATIF AKMAL

ZIKRA NAAZ

MD.ARHAM NAYEEM

ALI HUSSAIN

HAMZA ALI

AFIYAA  ALI

MOHAMMAD ABDULLAH

AMMANULLAH SIDDIQUE

LIBA TABREZ

SAMEED SAMIULLAH

MD.YASIR ALI

BALLOON AND

BASKET

  A

  B

  C

  D

ALI HUSSAIN

ARISHA ANJUM

AFIYAA ALI

MOHAMMAD ALI

AMMANULLAH SIDDIQUE

IZMA UMAR

MAYSHA RAHIM

MD.ZAFAR ZAHID

ALIYA PERWEEN

IRAM IQBAL

SANA SAMRAH

ZAIGAM MOJIB

 

NUR-A

TYPES OF COMPETITION

FIRST

SECOND

THIRD

POETRY

HAREM FATIMA

ANABIA EQBAL

FIZZA NAAZ

WRITING

HAREM FATIMA

ASIYA KHAN

ANAYA TAGALA

SPELLING

ABUZAR SUFIYAN

ASIYA KHAN

FAIZA NISHA

COLOURING

ASAD AHMAD KHAN

HAREM FATIMA

ASIYA KHAN

STORY

ASIYA KHAN

ABUZAR SUFIYAN

HAREM FATIMA

FROG JUMP

ARIZ EQBAL

ANABIA IQBAL

ASAD SHAHZAD

CAR RACING

ABDUL AHAD ARIF

ARSHAQ ARHAM

ASAD SHAHZAD

MUSICAL CHAIR

FIZA NAAZ

AYESHA AFROZ

AYAT EQBAL

NUR-B

 

TYPES OF COMPETITION

FIRST

SECOND

THIRD

POETRY

MARIA QUAMAR

ORUSHA FATIMA

FARHAN ALAM

WRITING

MAHVISH ALAIKA

LARAIB KHALID

RIBA

SPELLING

MD.SHIRAM

MARIYAM ARIF ZAFAR

MD.AKDAS(1)

COLOURING

LARAIB KHALID

MD.FARHAN

UMRA

STORY

MARIYAM ARIF ZAFAR

MAHIRA SUFIYAN

MD.SAIF ALAM

FROG JUMP

MD.ASADULLAH

MD.OWAISH ALI

MD.MAAZ

CAR RACING

LARAIB KHALID

HAMZA FIROZ

ORUSHA FATIMA

MUSICAL CHAIR

MD.MAAZ

OWAISH ALI

MD.HAMZA

 

NUR-C

TYPES OF COMPETITION

FIRST

SECOND

THIRD

POETRY

ZAINA TAHREEM

TAZKIYA ALAM

HUMAIRA ARZA

SPELLING

SHAREEKA FATIMA

TAZKIYA ALAM

ZAINA TAHREEM

WRITING

TAZKIYA ALAM

SAAD AHMAD

SANA PERWEEN

COLOURING

TOUFIQUE ALAM

HAMDIA ZIKRA

TAZKIYA ALAM

STORY

MD.RAIYAN

ZAINA TAHREEM

ZAINA ANIS

FROG JUMP

TANMAY KUMAR

ZAID AHMAD

SHAFIYA FAROOQUE

CAR RACE

SHAHRAYAR QAMAR

MAAZ AHMAD

ZAID AHMAD

MUSICAL CHAIR

TANZID AKHTAR

YASIR ZODI

TOUFIQUE ALAM

 

CLASS --- PREP A

TYPES OF COMPETITION

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

    4TH

5TH

POETRY

TASMIYA SANOBAR

ANYA SONI

FALAK KHAN

 

 

WRITING

HUMAIRAH MURSHID

SAINASS MALLIK

AREESHA MISBAH

     AFIYA            PERWEEN

FALAK NAAZ

SPELLING

AFIYA CHISTY

AQSA ALI

SARA ERAM

 

 

 COLOURING

AFIYA CHISTY

ALINA TAGALA

ADANAN JILANI

 

 

STORY TELLING

AFREEN SABREEN

AFIYA BUSHRA

AKMAL AKRAM

 

 

3 LEG RACE

ABDULLAH AND AKMAL AKRAM

ZAID ALI JAWED AND AFFAN ALI

ADNAN JILANI & ZAYA HUSSAIN

 

 

BALL RACING

HASEEFA

AYAN AHMAD

ANAS ALI

 

 

THROW & HIT

ABDUL NUMAN

NUMAN ZAHID

ABDULLAH

 

 

DISCIPLINE

ABDUL RAHMAN(PREPA)

SIDDIQUA FATIMA(PREP C)

 

 

 

CLASS --- PREP B

TYPES OF COMPETITION

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

4TH

5TH

POETRY

YUSHRA MASHIRA

MD. SHAAD

ZAINAB TAUQEER

 

 

WRITING

ZAINAB TAUQEER

BUSHRA SHOAIB

ZAINAB ISLAM

MD. UMAR ABDULLAH II

NUMAN ZAHID

SPELLING

ZAINAB TAUQEER

LAIBA ZAREEN

FALAK KHAN

 

 

COLOURING

MD. HUZAIFA

MD. UMAR ABDULLAH II

MD. ASAD

 

 

STORY TELLING

YUSHRA MASHIRA

MD. SHAD

ZAINAB TAUQEER

 

 

3 LEG RACE

MD.HUZAIFA & MAVIYA HUSSAIN

MD. ASAD & PRINCE

HASEEFA &
SARA ERAM

 

 

BALL RACING

MD. NADEEM SARWAR

SANAULLAH ANSARI

MD. ASAD

 

 

THROW AND HIT

MD. ASHAD EQBAL

SANAULLAH ANSARI

MD. SAIF

 

 

DISCIPLINE

MOBASHARA AFSHEEN(PREPB)

 

 

 

 

STD-1

TYPE OF COMPETITION

  PRIZES

 

 1st

      2nd

3RD

POETRY

UMRA ZERNAIN

ARKAM FAHIM

MOHAMMAD NABEEL

EXTEMPORE

FAHMAN AKBAR

ABIA PATHAN

HAFSHA FIRDAUSI

QUIZ

ABIA PATHAN

HAFSHA FIRDAUSI

DILISHA RAHIM

STORY TELLING

ABIA PATHAN

SIMMIN HASIB

NAFISAN HASSAN

SPELLING & DICTATION

FAHMAN AKBAR

HAFSHA FIRDAUSI

SUFIYAN AHMAD

PROJECT EXPLANATION

ARSHAL DSILSHAD

SHAMA PERWEEN

FAHMAN AKBAR

SKET COLOURING

 FALAK  JAHAN

VISHNU LOHRA

HAMZAH RAHMAN

LAME WALK

MOHAMMAD ZAID FAROQUE

MD SUFYAN

NUSRAT JAHAN

WRITING

MD AFAN

DILISHA RAHIM

ZAINAB PERWEEN

SACK RACE

MOHAMMAD ZAID FAROUQUE

MD SUFYAN

VISHNU LOHRA

BOWLING

UROOJ ALAM

HUMAID AHMAD

ARHAN REHMAN

 

 

CLASS-V

    TYPES OF COMPETITION

 

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

POETRY

SHUHAIM SAJID

TANISH TANWEER

SHAMA PERWEEN

HAND WRITING

SHAMA PERWEEN

SANA PERWEEN

ZIKRA NASIM

SPELLING AND DICTATION

ZIKRA NASIM

ABDUR RAHMAN

AFIRAH ADAIN

SKETCHING

LAIBA RANI

ASHRAFI HAIDER

SHAMA PERWEEN

EXTEMPORE

SHUHAIM SAJID

AFIRAH ADAIN

SANA PERWEEN

STORY TELLING

ZIKRA NASIM

SHUHAIM SAJID

AFIRAH ADAIN

PROJECT EXPLANATION

SHUHAIM SAJID

ABDUR RAHNMAN

TANISH TANWEER

QUIZ

ABDUR RAHMAN AND ZAID

SHUHAIM SAJID

FARZANA KHATOON

SPORTS

LONG JUMP

ABDUR RAHMAN

AFIRAH ADAIN

TANISH TANWEER

SKIPPING

SHUHAIM SAJID

ZIKRA NASIM

DANIYA ANAM

 

TUG OF WAR

STD-V-A(ALEENA AFSHEEN,HEENA PERWEEN,LAIBA RANI,MISKAT SABA,NAUSHEEN ZAID,RAINA JAMIL,SANA  PERWEEN)

STD-V-B (FARHAN AFROZ,TANISH TANWEER,ZAID MAHMOOD)

DISCIPLINE

STD-V-A(SHUHAIM SAJID), STD-V-B (FARZANA KHATOON)

CLASS-2

TYPES OF COMPETITION

 PRIZES

 

1ST

 

2ND

3RD

 

SKIPPING

 

AYMAN MINHAZ

UZMA PERWEEN

SHIFA NAAZ

EXTEMPORE

 

SADIQUA FAHIM

AFNAN KHATOON

FAISAL HASSAN

QUIZ

 

SHAINA PERWEEN

ADIBA RIZWAN

SADIQUA FAHIM

DRAWING AND SKETCHING

 

MUSKAN PERWEEN

ZEENAT PERWEEN

SUMAIYA KHATOON

WRITING

 

DARAKSHA ANJUM

AFNAN KHATOON

ARFA ALI

DICTATION

 

ZEENAT PERWEEN

SHIFA ARIF

FARHAN RAZA

STORY

SHIFA ARIF

MOBASHRA KAUSAR QUADRI

MOHAMMAD AFAF ALI

 

POEM

YASHARA HUSSAIN

SHIFA ARIF

SHAINA PERWEEN

PROJECT EXPLANATION

YASHARA HUSSAIN

INSHA TANVIR

HANIFA NAUSHAD

SPOON AND MARBLE

MUSKAN PERWEEN

AFIYA ISMAT

INSHA TANVIR

TUG OF WAR

BOYS- AHMAD RAZA QUADRI, MD. MAAZ, ARKAM RAZA, MD. ZEESHAN, FARHAN RAZA.

GIRLS- MUSKAN PERWEEN, HANIFA NAUSHAD, ALBIYA SHAKEEL, AFIYA ISMAT, USMA PERWEEN.

CLASS 3

NAME OF COMPETITION

FIRST PRIZE                

SECOND PRIZE

THIRD PRIZE

SKIPPING

ARSH NAYAB GADDI

JASIAH KHALID

NASHRAH SHOIAB

 

STORY TELLING

OSAID SHARFA

YUSRA ADAIN

ANAYA BUSHRA HASSAN

PROJECT EXPLANATION

ANAYA BUSHRA HASSAN

OSAID SHARFA

HARIZ RAZA

SPELLING AND DICTATION

YUSRA ADAIN

ANAYA BUSHRA HASSAN

AASIA QAMAR

POETRY

YASIN AHKTAR

SHAD AJMAL

NASHRAH SHOAIB

 

EXTEMPORE

SARA PERWEJ

ANAYA BUSHRA HASSAN

NASHRAH SHOAIB

 

HANDWRITING

JASIAH KHALID

ALIYA KHAN

AASIA QAMAR

 

DRAWING AND SKETCHING

NASHRAH SHOAIB

SHINEEN ZAFRA

ANAYA BUSHRA HASSAN

QUIZ COMPETITION

YASIN AKHTAR  , AFFAN ALAM

ARAFAT ALI , HARIZ RAZA ,OSAMA ZAID , SHAD

YUSRA ADAIN , ALIYA KHAN , NASHRAH SHOAIB

DISCIPLINE

ANAYA BUSHRA HASSAN

 

 

TUG OF WAR

YASIN AKHTAR , OSAID SHARFA, FARHAN AHMAD, SHAD AJMAL, MD.SAIF,FAIZAN ALAM , ARAFAT ALI, MD. SIBGATULLAH RAZA , TAMSIL AHMAD .

AASIA QAMAR, RADHIKA KUMARI, JASIAH KHALID , YUSRA ADAIN ,ALIYA KHAN , UZMA AFSHEEN , NASHRAH SHOAIB

 

 

LONG JUMP

ARAFAT ALI

TANISHA RANI

OSAID SHARFA

CLASS-4

TYPES OF COMPETITION

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

POETRY

AAYSHA ALBIYA

WARISHA NISHA

MD. ATIQUE

WRITING

SANJEEDA PERWEEN

AAMIR HASSAN

ALINA ALI

SPELLING

SHAMIYA KHAN

YAHIYA ALI

SHAH MD. KARIMULLAH

 COLOURING

SHAH MD. KHALIULLAH

ALINA ALI

SHAH MD. KARIMULLAH

EXTEMPORE

ALINA ALI

SHAMIYA KHAN

MD. ATIQUE

STORY TELLING

SHAH MD. KARIMULLAH

SHAH MD. KHALIULLAH

AAYSHA ALBIYA

PROJECT EXPLANATION

AAYSHA ALBIYA

SHAH MD. KARIMULLAH

ALINA ALI

QUIZ

ATIQUE, TASDIQUR

KARIMULLAH

SHAMIYA KHAN, ALINA ALI

SPORTS LONG JUMP

SHAMIYA KHAN

MD. ATIQUE

RUSHDA NASIM

SKIPPING

MD. ATIQUE

SHAMIYA KHAN

ALINA ALI

TUG OF WAR

CLASS – 4A – SHAH MD. KHALIULLAH, DILSHAD AHMED, MD. ATIQUE, MD.          FAHAD, ABU UMAMA

CLASS – 4 B – SAMIA ANWER, RUSHDA NASIM, WARISHA NISHA, GAUSIYA PERWEEN

DISCIPLINE

 

 

CLASS – 4A – AAMIR HASAN ,CLASS – 4 B – SANJEEDA PERWEEN

 


Dec, 30 2017

ALOANS  DREAMCATCHERS

    AISHWARYA ENCLAVE, TIWARI TANK ROAD MAIN ROAD, RANCHI-834001

    Dream it. Do it!            CONTACT NO: 8294996186, E-mail: aloansdreamcatchers@gmail.com

 

                                                                    PRIZE LIST OF ANNUAL COMPETITION                       

BEST STUDENT OF THE YEAR-SUHAIM SAJID (STD-V)

CLASS-P.NUR

 

COMPETITION

GROUP

1st

2nd

       3rd

WRITING

     A

     B

     C

     D

AMBER TAHFIM

IRAM IQBAL

ZAIGAM MOJIB

MAHSANUL HAQUE       

FARHAN RAHMAN

KHEZAR RAHMAN

EVAN MANZAR

MD. ARHAMNAYEEM

AFIFA

ALISHA AFROZ

MD. SAAD SAJID

WARDA ARIF

COLOURING

     A

     B

     C

     D

AMBER TAHFEEM

ARIBA ANWER

ZAIGAM MOJIB

MD.ARHAM NAYEEM

AFIFA

IRAM IQBAL

MD.SAAD

WARDA ARIF

NAJIB AHMAD

HUMAIRA SHOAIB

SHAILA SHAFQUAT

MD.ZAFAR ZAHID

POEM

     A

     B

     C

     D

AFIFA

IFZA NAAZ MALLICK

SALMA JANNAT

MOHAMMAD ALI

AMANULLAH SIDDIQUI

IRAM IQBAL

RIDA JAMIL

MOBBASHIRAH HAMD

ANABIA AAMIR

KHEZAR RAHMAN

TAZKIAH ISMAIL

MD.AABID MUSTAFA

CARRY BAG AND BOTTLE

    A

    B

    C

    D

AAMIR ALI

ATIF AKMAL

ZIKRA NAAZ

MD.ARHAM NAYEEM

ALI HUSSAIN

HAMZA ALI

AFIYAA  ALI

MOHAMMAD ABDULLAH

AMMANULLAH SIDDIQUE

LIBA TABREZ

SAMEED SAMIULLAH

MD.YASIR ALI

BALLOON AND

BASKET

  A

  B

  C

  D

ALI HUSSAIN

ARISHA ANJUM

AFIYAA ALI

MOHAMMAD ALI

AMMANULLAH SIDDIQUE

IZMA UMAR

MAYSHA RAHIM

MD.ZAFAR ZAHID

ALIYA PERWEEN

IRAM IQBAL

SANA SAMRAH

ZAIGAM MOJIB

 

NUR-A

TYPES OF COMPETITION

FIRST

SECOND

THIRD

POETRY

HAREM FATIMA

ANABIA EQBAL

FIZZA NAAZ

WRITING

HAREM FATIMA

ASIYA KHAN

ANAYA TAGALA

SPELLING

ABUZAR SUFIYAN

ASIYA KHAN

FAIZA NISHA

COLOURING

ASAD AHMAD KHAN

HAREM FATIMA

ASIYA KHAN

STORY

ASIYA KHAN

ABUZAR SUFIYAN

HAREM FATIMA

FROG JUMP

ARIZ EQBAL

ANABIA IQBAL

ASAD SHAHZAD

CAR RACING

ABDUL AHAD ARIF

ARSHAQ ARHAM

ASAD SHAHZAD

MUSICAL CHAIR

FIZA NAAZ

AYESHA AFROZ

AYAT EQBAL

NUR-B

 

TYPES OF COMPETITION

FIRST

SECOND

THIRD

POETRY

MARIA QUAMAR

ORUSHA FATIMA

FARHAN ALAM

WRITING

MAHVISH ALAIKA

LARAIB KHALID

RIBA

SPELLING

MD.SHIRAM

MARIYAM ARIF ZAFAR

MD.AKDAS(1)

COLOURING

LARAIB KHALID

MD.FARHAN

UMRA

STORY

MARIYAM ARIF ZAFAR

MAHIRA SUFIYAN

MD.SAIF ALAM

FROG JUMP

MD.ASADULLAH

MD.OWAISH ALI

MD.MAAZ

CAR RACING

LARAIB KHALID

HAMZA FIROZ

ORUSHA FATIMA

MUSICAL CHAIR

MD.MAAZ

OWAISH ALI

MD.HAMZA

 

NUR-C

TYPES OF COMPETITION

FIRST

SECOND

THIRD

POETRY

ZAINA TAHREEM

TAZKIYA ALAM

HUMAIRA ARZA

SPELLING

SHAREEKA FATIMA

TAZKIYA ALAM

ZAINA TAHREEM

WRITING

TAZKIYA ALAM

SAAD AHMAD

SANA PERWEEN

COLOURING

TOUFIQUE ALAM

HAMDIA ZIKRA

TAZKIYA ALAM

STORY

MD.RAIYAN

ZAINA TAHREEM

ZAINA ANIS

FROG JUMP

TANMAY KUMAR

ZAID AHMAD

SHAFIYA FAROOQUE

CAR RACE

SHAHRAYAR QAMAR

MAAZ AHMAD

ZAID AHMAD

MUSICAL CHAIR

TANZID AKHTAR

YASIR ZODI

TOUFIQUE ALAM

 

CLASS --- PREP A

TYPES OF COMPETITION

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

    4TH

5TH

POETRY

TASMIYA SANOBAR

ANYA SONI

FALAK KHAN

 

 

WRITING

HUMAIRAH MURSHID

SAINASS MALLIK

AREESHA MISBAH

     AFIYA            PERWEEN

FALAK NAAZ

SPELLING

AFIYA CHISTY

AQSA ALI

SARA ERAM

 

 

 COLOURING

AFIYA CHISTY

ALINA TAGALA

ADANAN JILANI

 

 

STORY TELLING

AFREEN SABREEN

AFIYA BUSHRA

AKMAL AKRAM

 

 

3 LEG RACE

ABDULLAH AND AKMAL AKRAM

ZAID ALI JAWED AND AFFAN ALI

ADNAN JILANI & ZAYA HUSSAIN

 

 

BALL RACING

HASEEFA

AYAN AHMAD

ANAS ALI

 

 

THROW & HIT

ABDUL NUMAN

NUMAN ZAHID

ABDULLAH

 

 

DISCIPLINE

ABDUL RAHMAN(PREPA)

SIDDIQUA FATIMA(PREP C)

 

 

 

CLASS --- PREP B

TYPES OF COMPETITION

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

4TH

5TH

POETRY

YUSHRA MASHIRA

MD. SHAAD

ZAINAB TAUQEER

 

 

WRITING

ZAINAB TAUQEER

BUSHRA SHOAIB

ZAINAB ISLAM

MD. UMAR ABDULLAH II

NUMAN ZAHID

SPELLING

ZAINAB TAUQEER

LAIBA ZAREEN

FALAK KHAN

 

 

COLOURING

MD. HUZAIFA

MD. UMAR ABDULLAH II

MD. ASAD

 

 

STORY TELLING

YUSHRA MASHIRA

MD. SHAD

ZAINAB TAUQEER

 

 

3 LEG RACE

MD.HUZAIFA & MAVIYA HUSSAIN

MD. ASAD & PRINCE

HASEEFA &
SARA ERAM

 

 

BALL RACING

MD. NADEEM SARWAR

SANAULLAH ANSARI

MD. ASAD

 

 

THROW AND HIT

MD. ASHAD EQBAL

SANAULLAH ANSARI

MD. SAIF

 

 

DISCIPLINE

MOBASHARA AFSHEEN(PREPB)

 

 

 

 

STD-1

TYPE OF COMPETITION

  PRIZES

 

 1st

      2nd

3RD

POETRY

UMRA ZERNAIN

ARKAM FAHIM

MOHAMMAD NABEEL

EXTEMPORE

FAHMAN AKBAR

ABIA PATHAN

HAFSHA FIRDAUSI

QUIZ

ABIA PATHAN

HAFSHA FIRDAUSI

DILISHA RAHIM

STORY TELLING

ABIA PATHAN

SIMMIN HASIB

NAFISAN HASSAN

SPELLING & DICTATION

FAHMAN AKBAR

HAFSHA FIRDAUSI

SUFIYAN AHMAD

PROJECT EXPLANATION

ARSHAL DSILSHAD

SHAMA PERWEEN

FAHMAN AKBAR

SKET COLOURING

 FALAK  JAHAN

VISHNU LOHRA

HAMZAH RAHMAN

LAME WALK

MOHAMMAD ZAID FAROQUE

MD SUFYAN

NUSRAT JAHAN

WRITING

MD AFAN

DILISHA RAHIM

ZAINAB PERWEEN

SACK RACE

MOHAMMAD ZAID FAROUQUE

MD SUFYAN

VISHNU LOHRA

BOWLING

UROOJ ALAM

HUMAID AHMAD

ARHAN REHMAN

 

 

CLASS-V

    TYPES OF COMPETITION

 

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

POETRY

SHUHAIM SAJID

TANISH TANWEER

SHAMA PERWEEN

HAND WRITING

SHAMA PERWEEN

SANA PERWEEN

ZIKRA NASIM

SPELLING AND DICTATION

ZIKRA NASIM

ABDUR RAHMAN

AFIRAH ADAIN

SKETCHING

LAIBA RANI

ASHRAFI HAIDER

SHAMA PERWEEN

EXTEMPORE

SHUHAIM SAJID

AFIRAH ADAIN

SANA PERWEEN

STORY TELLING

ZIKRA NASIM

SHUHAIM SAJID

AFIRAH ADAIN

PROJECT EXPLANATION

SHUHAIM SAJID

ABDUR RAHNMAN

TANISH TANWEER

QUIZ

ABDUR RAHMAN AND ZAID

SHUHAIM SAJID

FARZANA KHATOON

SPORTS

LONG JUMP

ABDUR RAHMAN

AFIRAH ADAIN

TANISH TANWEER

SKIPPING

SHUHAIM SAJID

ZIKRA NASIM

DANIYA ANAM

 

TUG OF WAR

STD-V-A(ALEENA AFSHEEN,HEENA PERWEEN,LAIBA RANI,MISKAT SABA,NAUSHEEN ZAID,RAINA JAMIL,SANA  PERWEEN)

STD-V-B (FARHAN AFROZ,TANISH TANWEER,ZAID MAHMOOD)

DISCIPLINE

STD-V-A(SHUHAIM SAJID), STD-V-B (FARZANA KHATOON)

CLASS-2

TYPES OF COMPETITION

 PRIZES

 

1ST

 

2ND

3RD

 

SKIPPING

 

AYMAN MINHAZ

UZMA PERWEEN

SHIFA NAAZ

EXTEMPORE

 

SADIQUA FAHIM

AFNAN KHATOON

FAISAL HASSAN

QUIZ

 

SHAINA PERWEEN

ADIBA RIZWAN

SADIQUA FAHIM

DRAWING AND SKETCHING

 

MUSKAN PERWEEN

ZEENAT PERWEEN

SUMAIYA KHATOON

WRITING

 

DARAKSHA ANJUM

AFNAN KHATOON

ARFA ALI

DICTATION

 

ZEENAT PERWEEN

SHIFA ARIF

FARHAN RAZA

STORY

SHIFA ARIF

MOBASHRA KAUSAR QUADRI

MOHAMMAD AFAF ALI

 

POEM

YASHARA HUSSAIN

SHIFA ARIF

SHAINA PERWEEN

PROJECT EXPLANATION

YASHARA HUSSAIN

INSHA TANVIR

HANIFA NAUSHAD

SPOON AND MARBLE

MUSKAN PERWEEN

AFIYA ISMAT

INSHA TANVIR

TUG OF WAR

BOYS- AHMAD RAZA QUADRI, MD. MAAZ, ARKAM RAZA, MD. ZEESHAN, FARHAN RAZA.

GIRLS- MUSKAN PERWEEN, HANIFA NAUSHAD, ALBIYA SHAKEEL, AFIYA ISMAT, USMA PERWEEN.

CLASS 3

NAME OF COMPETITION

FIRST PRIZE                

SECOND PRIZE

THIRD PRIZE

SKIPPING

ARSH NAYAB GADDI

JASIAH KHALID

NASHRAH SHOIAB

 

STORY TELLING

OSAID SHARFA

YUSRA ADAIN

ANAYA BUSHRA HASSAN

PROJECT EXPLANATION

ANAYA BUSHRA HASSAN

OSAID SHARFA

HARIZ RAZA

SPELLING AND DICTATION

YUSRA ADAIN

ANAYA BUSHRA HASSAN

AASIA QAMAR

POETRY

YASIN AHKTAR

SHAD AJMAL

NASHRAH SHOAIB

 

EXTEMPORE

SARA PERWEJ

ANAYA BUSHRA HASSAN

NASHRAH SHOAIB

 

HANDWRITING

JASIAH KHALID

ALIYA KHAN

AASIA QAMAR

 

DRAWING AND SKETCHING

NASHRAH SHOAIB

SHINEEN ZAFRA

ANAYA BUSHRA HASSAN

QUIZ COMPETITION

YASIN AKHTAR  , AFFAN ALAM

ARAFAT ALI , HARIZ RAZA ,OSAMA ZAID , SHAD

YUSRA ADAIN , ALIYA KHAN , NASHRAH SHOAIB

DISCIPLINE

ANAYA BUSHRA HASSAN

 

 

TUG OF WAR

YASIN AKHTAR , OSAID SHARFA, FARHAN AHMAD, SHAD AJMAL, MD.SAIF,FAIZAN ALAM , ARAFAT ALI, MD. SIBGATULLAH RAZA , TAMSIL AHMAD .

AASIA QAMAR, RADHIKA KUMARI, JASIAH KHALID , YUSRA ADAIN ,ALIYA KHAN , UZMA AFSHEEN , NASHRAH SHOAIB

 

 

LONG JUMP

ARAFAT ALI

TANISHA RANI

OSAID SHARFA

CLASS-4

TYPES OF COMPETITION

PRIZES

 

1ST

2ND

3RD

POETRY

AAYSHA ALBIYA

WARISHA NISHA

MD. ATIQUE

WRITING

SANJEEDA PERWEEN

AAMIR HASSAN

ALINA ALI

SPELLING

SHAMIYA KHAN

YAHIYA ALI

SHAH MD. KARIMULLAH

 COLOURING

SHAH MD. KHALIULLAH

ALINA ALI

SHAH MD. KARIMULLAH

EXTEMPORE

ALINA ALI

SHAMIYA KHAN

MD. ATIQUE

STORY TELLING

SHAH MD. KARIMULLAH

SHAH MD. KHALIULLAH

AAYSHA ALBIYA

PROJECT EXPLANATION

AAYSHA ALBIYA

SHAH MD. KARIMULLAH

ALINA ALI

QUIZ

ATIQUE, TASDIQUR

KARIMULLAH

SHAMIYA KHAN, ALINA ALI

SPORTS LONG JUMP

SHAMIYA KHAN

MD. ATIQUE

RUSHDA NASIM

SKIPPING

MD. ATIQUE

SHAMIYA KHAN

ALINA ALI

TUG OF WAR

CLASS – 4A – SHAH MD. KHALIULLAH, DILSHAD AHMED, MD. ATIQUE, MD.          FAHAD, ABU UMAMA

CLASS – 4 B – SAMIA ANWER, RUSHDA NASIM, WARISHA NISHA, GAUSIYA PERWEEN

DISCIPLINE

 

 

CLASS – 4A – AAMIR HASAN ,CLASS – 4 B – SANJEEDA PERWEEN

 


HOLIDAY

Dec, 30 2017

  • The school will remain closed from 30-12-2017 to 06-01-2018 because of winter vacation.
  • It re-opens on 08-01-2018
  • FOR PLAYING CLASSES THE SCHOOL WILL REMAIN CLOSED FROM 28-12-2017 TO 09-01-2018. IT REOPENS ON 10-01-2018


Dec, 23 2017

TODAY SABA MA'AM, ANJALA MA'AM, RUBY MA'AM AND ZEBA MA'AM ARE ABSENT.IN  PLACE OF THEM, MENREEN MA'AM, SANDHAYA MA'AM AND SAJDA MA'AM WILL ASSIST THE CLASS


NEW SESSION

Oct, 22 2017

THE NEW SESSION FOR PREPARATORY CLASSES (BPN) WILL COMMNENCE FROM 23-10-17.


Notice






Make sure your kid never miss Homework



View Homework